Gmina Łaszczów

W skład gminy Łaszczów wchodzą miejscowości: Czerkasy, Dobużek, Domaniż, Hopkie, Kmiczyn, Łaszczów, Małoniż, Muratyn, Nabróż, Nadolce, Pieniany, Podhajce, Podlodów, Pukarzów, Ratyczów, Steniatyn, Wólka Pukarzowska oraz Zimno.

Łaszczów, miasto, pow. tomaszowski.
Siedziba gminy, położona w jej centralnej części, nad rzeką Huczwą, w obrębie Grzędy Sokalskiej. Obecnie jako odrębne wsie istnieją: Łaszczów i Kolonia Łaszczów. Pierwsza wzmianka historyczna o miejscowości pochodzi z roku 1549, kiedy Aleksander Łaszcz, kasztelan czerski, za pozwoleniem Zygmunta Augusta, na gruntach swej wsi Domaniż lokował na prawie magdeburskim miasto Prawda. Przywilej lokacyjny wydał król 22 stycznia 1549 roku. Chcąc zapewnić miastu jak najszybszy rozwój zwolnił je na 20 lat od szosu, podatków publicznych, targowego i mostowego. Miasto zostało zbudowane na niewielkiej wyspie, położonej wśród bagien nad rzeką Huczwą. Już w 1553 roku od nazwiska założyciela zaczęto miasteczko nazywać Łaszczowem. W tym też czasie król nadał miastu kolejny przywilej, na mocy którego mieszkańcy uzyskali prawo wrębu w lasach królewskich. Założyciel otoczył miasto wałami z dwiema murowanymi bramami: tomaszowską i tyszowiecką oraz wzniósł murowany zameczek. Powstały w ten sposób dwa obwody warowne.
Przypuszczalnie wraz z założeniem miasta, powstała tu parafia łacińska p.w. św. Piotra i Pawła translokowana z Małoniża. Pierwszy kościół łaszczowski zbudowany był z drewna...

O historii Łaszczowa i innych miejscowości gminy można poczytać w:

, Dzieje miejscowości gminy Łaszczów, pow. tomaszowski, Łaszczów - Zamość 2004

Łaszczów

©JN-Profil