Gmina Miączyn

W skład gminy Miączyn wchodzą miejscowości: Czartoria, Frankamionka, Gdeszyn, Gdeszyn Kolonia, Horyszów Ruski, Horyszów Ruski Kolonia, Koniuchy, Koniuchy Kolonia, Kotlice, Kotlice Kolonia, Miączyn, Miączyn Kolonia, Ministrówka, Niewirków, Niewirków Kolonia, Poddąbrowa, Świdniki, Zawalów, Zawalów Kolonia oraz Żuków.

Miączyn, siedziba gminy, położona w jej centralnej części, nad rzeką Siniochą, w obrębie Padołu Zamojskiego.
Pierwsza wzmianka źródłowa o Miączynie pochodzi z roku 1394, kiedy został wymieniony wśród 26 wsi należących do nowo powstałej parafii łacińskiej w Grabowcu. Do 1462 roku Miączyn był wsią książęcą, a po włączeniu księstwa bełskiego do Korony został wsią królewską. Dnia 9 lutego 1433 roku wieś otrzymał Jan Wasylkowski jako zastaw za pożyczone księciu bełskiemu Kazimierzowi II 140 grzywien. W trzy lata później książę, bawiąc na łowach w Siennicy k/Krasnegostawu, ustanowił w Miączynie wójtostwo na prawie magdeburskim uposażone 6 łanami ziemi i stawem, a wójtem został wtedy Stanisław z Kotlewa.
W 1472 roku we wsi notowano 11 łanów użytków, 4 karczmy, 1 służkę i cerkiew. W 1473 roku król Kazimierz Jagiellończyk pozwolił Pawłowi Jasieńskiemu, staroście chełmskiemu i bełskiemu wykupić Miączyn z rąk Wasylkowskiego. W trzy lata później król ponownie pozwolił wykupić tę wieś z rąk sióstr (imion nie podano), żon Jakuba i Stanisława z Kuchar. W latach 1519, 1524-39 i 1544 wieś jako zastaw trafiła do rąk Cieciszewskich, najpierw Feliksa, a następnie jego synów Piotra i Pawła. W 1521 roku wójtem w Miączynie był August Faliszewski, który prosił króla Zygmunta Starego o potwierdzenie przywileju z 1436 roku.
Według rejestru poborowego z 1531 roku wieś liczyła 3 łany gruntów należących do starostwa grabowieckiego i 1/4 łana należącą do cerkwi. W 1578 roku jako własność starosty grabowieckiego [Piotra Cieciszewskiego] liczyła 21 i 1/2 łana użytków, 10 zagrodników z ziemią, 4 komorników z bydłem, 6 ubogich i cerkiew z 1/2 łana gruntu ...

Szczegółowe informacje na temat historii Miączyna i innych miejscowości gminy można znaleźć w:

, Dzieje miejscowości gminy Miączyn, pow. zamojski, Miączyn - Zamość 2005

Miączyn

© JN-Profil